Miasto Umarłych

Kawa wypita w kawiarence usytuowanej w jednym z grobowców w kairskiej nekropilii, niezapomniana chwila.

zespół grobowy Emira Qurqumasa

Nekropolia w Kairze zajmuje jedną trzecią powierzchni miasta. Na terenie tego cmentarzyska mieszkają ludzie, znajdują się sklepy, piekarnie, kawiarnie, jest kilka lini autobusowych. Warto mieć przewodnika podczas zwiedzania tego miejsca.

Oaza Fajum

Niedaleko Kairu, 30km na południe od piramid w Gizie można zobaczyć Klasztor Archanioła Gabriela z VI wieku, a także zespół kilkudziesięciu eremów wykutych w pobliskich skałach. To fascynujace miejsce przez lata popadało w ruinę i zapomnienie. Obecnie klasztor jest pod opieką mnichów koptyjskich, których została tam zaledwie garstka. W 1984 roku klasztor został objęty pracami archeologicznymi przez zespół polskich naukowców z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego.

El-Kab / Nekhbet

Będąc 80 kilometrów od Luksoru zobaczyłem w szczerym polu ruiny świątyni otoczone przez potężne mury z cegły mułowej - dookoła żywego ducha. Chodząc pomiędzy kamieniami, natknąłem się na szczątki porozrzucanych naczyń. Prawdopodobnie były to "śmieci z okresu rzymskiego" jak wyjaśnił mi póżniej z uśmiechem jeden z archeologów. Podróżując po Egipcie zastanawiałem się wielokrotnie, ile jest jeszcze miejsc nieodkrytych i nieopisanych przez współczesnych naukowców.

od Kairu do Abu Simbel

Luksor i Asuan


Trudno opisać wszystkie miejsca i opublikować wszystkie zdjęcia które zrobiłem podczas wyjazdu. Gdybym jeszcze raz miał pojechać do Egiptu to bez wahania odwiedziłbym Asuan. Nie tylko ze względu na zabytki, klimat i znakomite miejsce wypadowe ale także ze względu na doskonałą kawę po nubijsku :)

Podziękowania dla wszystkich polskich archeologów, których spotkałem podczas mojej wyprawy, szczególne dla profesora Romualda Schilda.

od Kairu do Abu Simbel

inne projekty

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.